Stackpole Electronics Inc. WW1JBR680
WW1JBR680 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JBR680
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.68 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JBR680.pdf
Availability of WW1JBR680
QUANTITY
WW1JBR680 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JBR680
Internal Part NumberEIS-WW1JBR680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JBR680
Related LinksWW1J, WW1JBR680 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JBR680 Details Description
Related parts for WW1JBR680
IC TXRX RS232 460KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO15 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 2.202K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf
PLUG W/ A CODED 1.5 M USB3-A COR datasheet.pdf
DISK 2.54MM PWR PRTCT 8GB MLC datasheet.pdf