Stackpole Electronics Inc. WW1JT1K50
WW1JT1K50 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT1K50
Brief Description
RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT1K50.pdf
Availability of WW1JT1K50
QUANTITY
WW1JT1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT1K50
Internal Part NumberEIS-WW1JT1K50
Standard Package2,500
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT1K50
Related LinksWW1J, WW1JT1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT1K50 Details Description
Related parts for WW1JT1K50
DIODE ZENER 39V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 2 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD IGBT NPT PHASE LEG Y3-LI datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
12+12 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf