Stackpole Electronics Inc. WW1JT1R30
WW1JT1R30 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT1R30
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT1R30.pdf
Availability of WW1JT1R30
QUANTITY
WW1JT1R30 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT1R30
Internal Part NumberEIS-WW1JT1R30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT1R30
Related LinksWW1J, WW1JT1R30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT1R30 Details Description
Related parts for WW1JT1R30
CONN HEADER INVRTD 32POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMB datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
EMITTER UV 390NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf