Stackpole Electronics Inc. WW1JT240R
WW1JT240R picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT240R
Brief Description
RES 240 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT240R.pdf
Availability of WW1JT240R
QUANTITY
WW1JT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT240R
Internal Part NumberEIS-WW1JT240R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT240R
Related LinksWW1J, WW1JT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT240R Details Description
Related parts for WW1JT240R
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 1W datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V CONFIG 96-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RED LED BACKLIGHT 27 X 27MM datasheet.pdf
CAP FILM 7200PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf