Stackpole Electronics Inc. WW1JT24R0
WW1JT24R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT24R0
Brief Description
RES 24 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT24R0.pdf
Availability of WW1JT24R0
QUANTITY
WW1JT24R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT24R0
Internal Part NumberEIS-WW1JT24R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)