Stackpole Electronics Inc. WW1JT27R0
WW1JT27R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT27R0
Brief Description
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT27R0.pdf
Availability of WW1JT27R0
QUANTITY
WW1JT27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT27R0
Internal Part NumberEIS-WW1JT27R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT27R0
Related LinksWW1J, WW1JT27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT27R0 Details Description
Related parts for WW1JT27R0
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 39POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf