Stackpole Electronics Inc. WW1JT36R0
WW1JT36R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT36R0
Brief Description
RES 36 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT36R0.pdf
Availability of WW1JT36R0
QUANTITY
WW1JT36R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT36R0
Internal Part NumberEIS-WW1JT36R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT36R0
Related LinksWW1J, WW1JT36R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT36R0 Details Description
Related parts for WW1JT36R0
INDUCTOR 70.3MH COMMON MODE datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
IC MCU ARM 68K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
FIBER OPTIC ADAPTOR datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf