Stackpole Electronics Inc. WW1JT36R0
WW1JT36R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT36R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT36R0.pdf
Availability of WW1JT36R0
QUANTITY
WW1JT36R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT36R0
Internal Part NumberEIS-WW1JT36R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT36R0
Related LinksWW1J, WW1JT36R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT36R0 Details Description
Related parts for WW1JT36R0
BATTERY 1500MAH 1.2V SC NICAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 24V 12V SMD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LSTTL 14-SOEIAJ datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
CONN EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(TWIN) SKT RE datasheet.pdf
22UF 63V 6.3X11 85C RAD datasheet.pdf
470UF 10V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf