Stackpole Electronics Inc. WW1JT3R60
WW1JT3R60 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT3R60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT3R60.pdf
Availability of WW1JT3R60
QUANTITY
WW1JT3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT3R60
Internal Part NumberEIS-WW1JT3R60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT3R60
Related LinksWW1J, WW1JT3R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT3R60 Details Description
Related parts for WW1JT3R60
CONN HEADER 50POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #14 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 2.2A 210 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
EVAL BOARD TRIPLE CAP LDO datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf