Stackpole Electronics Inc. WW1JT6R80
WW1JT6R80 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT6R80
Brief Description
RES 6.8 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT6R80.pdf
Availability of WW1JT6R80
QUANTITY
WW1JT6R80 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT6R80
Internal Part NumberEIS-WW1JT6R80
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT6R80
Related LinksWW1J, WW1JT6R80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT6R80 Details Description
Related parts for WW1JT6R80
CONN EDGECARD 36POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OFFLINE SW 55W 81W 12ESOP datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 2CH 20TQFN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
762 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf