Stackpole Electronics Inc. WW2JT4R00
WW2JT4R00 picture photo
Mfg. Part Number
WW2JT4R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4 OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW2JT4R00.pdf
Availability of WW2JT4R00
QUANTITY
WW2JT4R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW2JT4R00
Internal Part NumberEIS-WW2JT4R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.370" L (3.96mm x 9.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW2JT4R00
Related LinksWW2J, WW2JT4R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW2JT4R00 Details Description
Related parts for WW2JT4R00
IC STEP-DWN CONTRLR SYNC 16-SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 32.7A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 5POS RA .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 19POS STR TIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V JB 0805 datasheet.pdf