Stackpole Electronics Inc. WW3AJT10K0
WW3AJT10K0 picture photo
Mfg. Part Number
WW3AJT10K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW3AJT10K0.pdf
Availability of WW3AJT10K0
QUANTITY
WW3AJT10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW3AJT10K0
Internal Part NumberEIS-WW3AJT10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW3AJT10K0
Related LinksWW3AJ, WW3AJT10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW3AJT10K0 Details Description
Related parts for WW3AJT10K0
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 7POS FMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RECEIVER OPT MOD SGL 20-125MB/S datasheet.pdf
26W MQS COVER ASSY BLUE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2200UF 10V 10X20MM 85C 3500H datasheet.pdf