Stackpole Electronics Inc. WW3AJT120R
WW3AJT120R picture photo
Mfg. Part Number
WW3AJT120R
Brief Description
RES 120 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW3AJT120R.pdf
Availability of WW3AJT120R
QUANTITY
WW3AJT120R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW3AJT120R
Internal Part NumberEIS-WW3AJT120R
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW3AJT120R
Related LinksWW3AJ, WW3AJT120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW3AJT120R Details Description
Related parts for WW3AJT120R
SIDAC/FUSE SYM 4CHP 25V 150A SIP datasheet.pdf
CONN SPRING 68POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC CLK GEN 3.3V EEPROM 32-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf