Stackpole Electronics Inc. WW3FT22R0
WW3FT22R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW3FT22R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW3FT22R0.pdf
Availability of WW3FT22R0
QUANTITY
WW3FT22R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW3FT22R0
Internal Part NumberEIS-WW3FT22R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductWW Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW3FT22R0
Related LinksWW3F, WW3FT22R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW3FT22R0 Details Description
Related parts for WW3FT22R0
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.511 OHM 1% 5W datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
CONN HEADER ST datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
84" FREESTANDING RELAY RACK datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf