Stackpole Electronics Inc. WW3JT22K0
WW3JT22K0 picture photo
Mfg. Part Number
WW3JT22K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW3JT22K0.pdf
Availability of WW3JT22K0
QUANTITY
WW3JT22K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW3JT22K0
Internal Part NumberEIS-WW3JT22K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)