Stackpole Electronics Inc. WW4FB30K0
WW4FB30K0 picture photo
Mfg. Part Number
WW4FB30K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30K OHM 4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW4FB30K0.pdf
Availability of WW4FB30K0
QUANTITY
WW4FB30K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW4FB30K0
Internal Part NumberEIS-WW4FB30K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW4FB30K0
Related LinksWW4F, WW4FB30K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW4FB30K0 Details Description
Related parts for WW4FB30K0
12 KEY PAD - TELEPHONE STORM 300 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC SMD datasheet.pdf
RES 50 OHM 60W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO-39 datasheet.pdf