Stackpole Electronics Inc. WW4JT68R0
WW4JT68R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW4JT68R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW4JT68R0.pdf
Availability of WW4JT68R0
QUANTITY
WW4JT68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW4JT68R0
Internal Part NumberEIS-WW4JT68R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW4JT68R0
Related LinksWW4J, WW4JT68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW4JT68R0 Details Description
Related parts for WW4JT68R0
CONN HOUSING 2MM 10POS POLARIZED datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SHIELD BAG 14X11" MTLOUT 100PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 10A TO220AC datasheet.pdf
IC RFID R/W 125KHZ NOA3 MICROMOD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX16813 datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 25POS datasheet.pdf