Stackpole Electronics Inc. WW5JT10R0
WW5JT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW5JT10R0
Brief Description
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW5JT10R0.pdf
Availability of WW5JT10R0
QUANTITY
WW5JT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW5JT10R0
Internal Part NumberEIS-WW5JT10R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW5JT10R0
Related LinksWW5J, WW5JT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW5JT10R0 Details Description
Related parts for WW5JT10R0
FUSE BLOCK CART 300V 20A CHASSIS datasheet.pdf
RELAY SSR 3A SIP 60V datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER FOR CY2292F datasheet.pdf
IC LVL XLTR LV 8MBPS 14-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 24K OHM 0606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf