Stackpole Electronics Inc. WW5JT150R
WW5JT150R picture photo
Mfg. Part Number
WW5JT150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW5JT150R.pdf
Availability of WW5JT150R
QUANTITY
WW5JT150R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW5JT150R
Internal Part NumberEIS-WW5JT150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductWW Series Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW5JT150R
Related LinksWW5J, WW5JT150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW5JT150R Details Description
Related parts for WW5JT150R
KURLY-LOK BASE .40-.50"DIA 1"H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OUTLET NEMA5-20R SNAP-IN DUPLEX datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 8W8 HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 20POS datasheet.pdf