Vishay/BCcomponents WYO102MCMBRAKR
WYO102MCMBRAKR picture photo
Mfg. Part Number
WYO102MCMBRAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WYO102MCMBRAKR.pdf
Availability of WYO102MCMBRAKR
QUANTITY
WYO102MCMBRAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WYO102MCMBRAKR
Internal Part NumberEIS-WYO102MCMBRAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWYO
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WYO102MCMBRAKR
Related LinksWYO102M, WYO102MCMBRAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WYO102MCMBRAKR Details Description
Related parts for WYO102MCMBRAKR
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.54"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONTACTS AUX 1NC FRONT MOUNTING datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf