Intersil X1227S8-2.7T1
X1227S8-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X1227S8-2.7T1
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Datasheet Download
X1227S8-2.7T1.pdf
Availability of X1227S8-2.7T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X1227S8-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X1227S8-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X1227S8-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X1227S8-2.7T1
Related LinksX1227S, X1227S8-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X1227S8-2.7T1 Details Description
Related parts for X1227S8-2.7T1
PHOTO-INTERRUPTER 3MM SLOT TABS datasheet.pdf
KIT DEBUGGER IN-CIRC ST7 FLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING 17W5 PLUG datasheet.pdf
MARKER PIN LETTERING AREA datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
SL9 P UNMA 1SCSMF(60+KM) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf