Intersil X1227S8Z-2.7
X1227S8Z-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
X1227S8Z-2.7
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Datasheet Download
X1227S8Z-2.7.pdf
Availability of X1227S8Z-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X1227S8Z-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of X1227S8Z-2.7
Internal Part NumberEIS-X1227S8Z-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X1227S8Z-2.7
Related LinksX1227S, X1227S8Z-2.7 Datasheet, Intersil Distributor
X1227S8Z-2.7 Details Description
Related parts for X1227S8Z-2.7
FERRITE 4A 250 OHM 2220 SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS TUBE BASE LGH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf