Intersil X1288S16-4.5AT1
X1288S16-4.5AT1 picture photo
Mfg. Part Number
X1288S16-4.5AT1
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC
Datasheet Download
X1288S16-4.5AT1.pdf
Availability of X1288S16-4.5AT1
QUANTITY
X1288S16-4.5AT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X1288S16-4.5AT1
Internal Part NumberEIS-X1288S16-4.5AT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X1288S16-4.5AT1
Related LinksX1288S1, X1288S16-4.5AT1 Datasheet, Intersil Distributor
X1288S16-4.5AT1 Details Description
Related parts for X1288S16-4.5AT1
CBL RIBN 7COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1/1.26 1.2MH SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 9POS datasheet.pdf
28+28 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf