| Internal Part Number | EIS-X1288V14Z-4.5A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 95 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Real Time Clocks | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Clock/Calendar | |
| Features | Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer | |
| Memory Size | - | |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) | |
| Date Format | YY-MM-DD-dd | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Current - Timekeeping (Max) | 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |