Crydom X4OAC15A
X4OAC15A picture photo
Mfg. Part Number
X4OAC15A
Manufacturer
Product Category
I/O Relay Modules - Output
Brief Description
OUTPUT MODULE AC X4 20MA 15VDC
Datasheet Download
X4OAC15A.pdf
Availability of X4OAC15A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X4OAC15A Order Process
Ship out your order
Specifications of X4OAC15A
Internal Part NumberEIS-X4OAC15A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Relays
FamilyI/O Relay Modules - Output
SeriesX4OAC
TypeAC
ColorBlack
StyleX4
Voltage - Input15VDC (10 ~ 20VDC)
Current - Input20mA
Voltage - Output24 ~ 280VAC (240VAC Nom)
Current - Output0.05 ~ 3A
Turn On Time1/2 Cycle
Turn Off Time1/2 Cycle
FeaturesHold Down Screw, Fused, Status LED(s)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X4OAC15A
Related LinksX4OA, X4OAC15A Datasheet, Crydom Distributor
X4OAC15A Details Description
Related parts for X4OAC15A
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 400V 140MA 6DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 267 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 38MM datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf