| Internal Part Number | EIS-X66AK2H12AAAW2 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 21 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | 66AK2Hx KeyStone Multicore | |
| Packaging | Tray | |
| Type | DSP+ARM® | |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, DMA, I²C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0 | |
| Clock Rate | 1.2GHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (384 kB) | |
| On-Chip RAM | 12.75MB | |
| Voltage - I/O | 0.85V, 1.0V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V | |
| Voltage - Core | Variable | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C | |