| Internal Part Number | EIS-X9015WS8-2.7T1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Data Acquisition - Digital Potentiometers | |
| Series | XDCP™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Taper | Linear | |
| Configuration | Potentiometer | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Number of Taps | 128 | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) | |
| Memory Type | Volatile | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Features | - | |
| Tolerance | ±20% | |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C | |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 400 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | X9015WS8-2.7T1 | |
| Related Links | X9015WS, X9015WS8-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor | |
 | 1520228-5 | SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V | datasheet.pdf | |
 | 68276-1 | PNEU HEAD SOLIS FLAG 69010 8AWG | datasheet.pdf | |