Intersil X9241AMVZ
X9241AMVZ picture photo
Mfg. Part Number
X9241AMVZ
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC XDCP QUAD 2/10/10/50K 20TSSOP
Datasheet Download
X9241AMVZ.pdf
Availability of X9241AMVZ
QUANTITY
X9241AMVZ Order Process
Ship out your order
Specifications of X9241AMVZ
Internal Part NumberEIS-X9241AMVZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps64
Resistance (Ohms)2k, 10k, 10k, 50k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply5V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)40
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9241AMVZ
Related LinksX924, X9241AMVZ Datasheet, Intersil Distributor
X9241AMVZ Details Description
Related parts for X9241AMVZ
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 35V SCREW datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
AMBIENT LIGHT SENSOR 6CHIPLED datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUTTER CABLE OVAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 38QFN datasheet.pdf