Intersil X9251TV24IZ-2.7
X9251TV24IZ-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
X9251TV24IZ-2.7
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24TSSOP
Datasheet Download
X9251TV24IZ-2.7.pdf
Availability of X9251TV24IZ-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9251TV24IZ-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9251TV24IZ-2.7
Internal Part NumberEIS-X9251TV24IZ-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Feb/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package62
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)300
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9251TV24IZ-2.7
Related LinksX9251TV, X9251TV24IZ-2.7 Datasheet, Intersil Distributor
X9251TV24IZ-2.7 Details Description
Related parts for X9251TV24IZ-2.7
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 12W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
WASHER FLAT 5/16 NYLON datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
5500UF 35V 25.4X85.725 85C AXI datasheet.pdf