Intersil X9251US24IZ-2.7T1
X9251US24IZ-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9251US24IZ-2.7T1
Brief Description
IC POT DGTL QUAD 50K OHM 24-SOIC
Datasheet Download
X9251US24IZ-2.7T1.pdf
Availability of X9251US24IZ-2.7T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9251US24IZ-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9251US24IZ-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9251US24IZ-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2014
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package1
SeriesXDCP™
PackagingCut Tape (CT)
Number of Circuits4
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)300
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9251US24IZ-2.7T1
Related LinksX9251US2, X9251US24IZ-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9251US24IZ-2.7T1 Details Description
Related parts for X9251US24IZ-2.7T1
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
BATT ZINC 1.4V BUTTON 7.9MM 8PK datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M5 datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
PROTECT ENCLOSURE FOR NA40-8 datasheet.pdf
LED ZPOWER COOL WHITE 5300K 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 70POS SMD datasheet.pdf