Intersil X9259TV24-2.7
X9259TV24-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
X9259TV24-2.7
Brief Description
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24TSSOP
Datasheet Download
X9259TV24-2.7.pdf
Availability of X9259TV24-2.7
QUANTITY
X9259TV24-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9259TV24-2.7
Internal Part NumberEIS-X9259TV24-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package62
SeriesXDCP™
PackagingTube
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)300
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9259TV24-2.7
Related LinksX9259T, X9259TV24-2.7 Datasheet, Intersil Distributor
X9259TV24-2.7 Details Description
Related parts for X9259TV24-2.7
IC 1.5A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X24.8 GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 48 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf