| Internal Part Number | EIS-X9260TS24-2.7T1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Series | XDCP™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Number of Taps | 256 | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Interface | SPI | |
| Memory Type | Non-Volatile | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Features | - | |
| Tolerance | ±20% | |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C | |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 250 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |