Intersil X9269TS24IZ-2.7T1
X9269TS24IZ-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9269TS24IZ-2.7T1
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC
Datasheet Download
X9269TS24IZ-2.7T1.pdf
Availability of X9269TS24IZ-2.7T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9269TS24IZ-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9269TS24IZ-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9269TS24IZ-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Nov/2011
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)300
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9269TS24IZ-2.7T1
Related LinksX9269TS2, X9269TS24IZ-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9269TS24IZ-2.7T1 Details Description
Related parts for X9269TS24IZ-2.7T1
CONN HEADER 32POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 208V datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
FOPC,BOA,2.5DB,SC/UPC,SM,BP datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
NEMA 5-15P TO IEC-C13 SJT WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf