| Internal Part Number | EIS-X9271UV14IZ-2.7T1 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Fabrication Site 24/Dec/2013 | |
| Standard Package | 1 | |
| Series | XDCP™ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Taper | Linear | |
| Configuration | Potentiometer | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Number of Taps | 256 | |
| Resistance (Ohms) | 50k | |
| Interface | SPI | |
| Memory Type | Non-Volatile | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Features | - | |
| Tolerance | ±20% | |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C | |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 300 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |