Intersil X9271UV14Z-2.7T1
X9271UV14Z-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9271UV14Z-2.7T1
Brief Description
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP
Datasheet Download
X9271UV14Z-2.7T1.pdf
Availability of X9271UV14Z-2.7T1
QUANTITY
X9271UV14Z-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9271UV14Z-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9271UV14Z-2.7T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package2,500
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)300
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9271UV14Z-2.7T1
Related LinksX9271UV1, X9271UV14Z-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9271UV14Z-2.7T1 Details Description
Related parts for X9271UV14Z-2.7T1
RES 549K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 910PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES 43.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOD 3PH BRIDGE 1600V MTP datasheet.pdf