Intersil X9279TV14IZ-2.7T1
X9279TV14IZ-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9279TV14IZ-2.7T1
Brief Description
IC POT DGTL SGL 100K OHM 14TSSOP
Datasheet Download
X9279TV14IZ-2.7T1.pdf
Availability of X9279TV14IZ-2.7T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9279TV14IZ-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9279TV14IZ-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9279TV14IZ-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Nov/2011
Standard Package1
SeriesXDCP™
PackagingCut Tape (CT)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)300
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9279TV14IZ-2.7T1
Related LinksX9279TV1, X9279TV14IZ-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9279TV14IZ-2.7T1 Details Description
Related parts for X9279TV14IZ-2.7T1
CONN PLUG 6POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 366 I/O 672FBGA datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR TSSOP-8 datasheet.pdf
OSC MEMS 135.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 2.7UF AXIAL datasheet.pdf