| Internal Part Number | EIS-X9317UM8Z-2.7T1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Fabrication Site 24/Dec/2013 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Data Acquisition - Digital Potentiometers | |
| Series | XDCP™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Taper | Linear | |
| Configuration | Potentiometer | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Number of Taps | 100 | |
| Resistance (Ohms) | 50k | |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) | |
| Memory Type | Non-Volatile | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Features | - | |
| Tolerance | ±20% | |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C | |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 400 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |