Intersil X9400WV24IZ-2.7T1
X9400WV24IZ-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9400WV24IZ-2.7T1
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL QUAD 10K OHM 24TSSOP
Datasheet Download
X9400WV24IZ-2.7T1.pdf
Availability of X9400WV24IZ-2.7T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9400WV24IZ-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9400WV24IZ-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9400WV24IZ-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingCut Tape (CT)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps64
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9400WV24IZ-2.7T1
Related LinksX9400WV2, X9400WV24IZ-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9400WV24IZ-2.7T1 Details Description
Related parts for X9400WV24IZ-2.7T1
IC ADC 8BIT 750KHZ SAMPL 8-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 21POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 47 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUS 125V T/D LIFT TRUCK 40A datasheet.pdf