Intersil X9418WP24
X9418WP24 picture photo
Mfg. Part Number
X9418WP24
Brief Description
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-DIP
Datasheet Download
X9418WP24.pdf
Availability of X9418WP24
QUANTITY
X9418WP24 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9418WP24
Internal Part NumberEIS-X9418WP24
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
SeriesXDCP™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps64
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply5V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)40
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package24-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9418WP24
Related LinksX941, X9418WP24 Datasheet, Intersil Distributor
X9418WP24 Details Description
Related parts for X9418WP24
LED RED CLEAR AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 8-PLEX datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN CRIMP datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf