Intersil X9420WS16IZ-2.7
X9420WS16IZ-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
X9420WS16IZ-2.7
Brief Description
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC
Datasheet Download
X9420WS16IZ-2.7.pdf
Availability of X9420WS16IZ-2.7
QUANTITY
X9420WS16IZ-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9420WS16IZ-2.7
Internal Part NumberEIS-X9420WS16IZ-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2014
Standard Package47
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9420WS16IZ-2.7
Related LinksX9420WS, X9420WS16IZ-2.7 Datasheet, Intersil Distributor
X9420WS16IZ-2.7 Details Description
Related parts for X9420WS16IZ-2.7
BLADE TORX TR T15S 5.51" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 2.7GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.6VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.8A 7.7 MOHM datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf