Intersil X9420WS16Z-2.7T1
X9420WS16Z-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9420WS16Z-2.7T1
Brief Description
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC
Datasheet Download
X9420WS16Z-2.7T1.pdf
Availability of X9420WS16Z-2.7T1
QUANTITY
X9420WS16Z-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9420WS16Z-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9420WS16Z-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2014
Standard Package1,000
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps64
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9420WS16Z-2.7T1
Related LinksX9420WS1, X9420WS16Z-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9420WS16Z-2.7T1 Details Description
Related parts for X9420WS16Z-2.7T1
IDC CABLE - CKC10S/AE10G/CPC10S datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 1KN/110 AR UC datasheet.pdf
RES 2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 200 MM datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 970MA 102 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf