JST Sales America Inc. XADRP-14V
XADRP-14V picture photo
Mfg. Part Number
XADRP-14V
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HOUSING XAD 14POS DL 2.5MM
Datasheet Download
XADRP-14V.pdf
Availability of XADRP-14V
QUANTITY
XADRP-14V Order Process
Ship out your order
Specifications of XADRP-14V
Internal Part NumberEIS-XADRP-14V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesXAD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorNatural
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XADRP-14V
Related LinksXADR, XADRP-14V Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
XADRP-14V Details Description
Related parts for XADRP-14V
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 10UMAX datasheet.pdf
EVALUATION POD FOR CY8C29X66 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN CONTACT EARTH PIN 16AWG GOL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 3W DO216AA datasheet.pdf
78P M HD CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf