Digi International XB24-API-001
XB24-API-001 picture photo
Mfg. Part Number
XB24-API-001
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MOD XBEE 802.15.4 1MW W/PCB ANT
Datasheet Download
XB24-API-001.pdf
Availability of XB24-API-001
QUANTITY
XB24-API-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of XB24-API-001
Internal Part NumberEIS-XB24-API-001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsXBee™ Family Chart
Product Training ModulesMaximizing Range in Wireless Communications
Chat Session via XBee
Video FileXBees Soar into Space on NASA Rocket
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDigi International - The World of Xbee
PCN Design/SpecificationRelease of XCTU 6.2 16/Jun/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesXBee®
PackagingBulk
RF Family/Standard802.15.4
Protocol-
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-92dBm
Serial InterfacesUART
Antenna TypeIntegrated, Trace
Memory Size-
Voltage - Supply2.8 V ~ 3.4 V
Current - Receiving50mA
Current - Transmitting45mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XB24-API-001
Related LinksXB24-A, XB24-API-001 Datasheet, Digi International Distributor
XB24-API-001 Details Description
Related parts for XB24-API-001
IC INVERTER HEX SHMTT-TRIG 14QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 15NS 304RQFP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN 24VDC 60X25MM 2WR datasheet.pdf