| Internal Part Number | EIS-XB24-DMWIT-250 | |
| Other Related Documents | XBee™ Family Chart | |
| Product Training Modules | Maximizing Range in Wireless Communications Chat Session via XBee | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 0dBm | |
| Sensitivity | -92dBm | |
| Serial Interfaces | SPI, UART | |
| Antenna Type | Integrated, Wire Antenna | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 2.8 V ~ 3.4 V | |
| Current - Receiving | 50mA | |
| Current - Transmitting | 45mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |