| Internal Part Number | EIS-XBP24-AWI-001 | |
| Featured Product | XBee® 802.15.4 Digi International - The World of Xbee | |
| PCN Design/Specification | Release of XCTU 6.2 16/Jun/2015 | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 18dBm | |
| Sensitivity | -100dBm | |
| Serial Interfaces | UART | |
| Antenna Type | Not Included, U.FL | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 2.8 V ~ 3.4 V | |
| Current - Receiving | 55mA | |
| Current - Transmitting | 250mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |