Digi International XBP24-BCIT-003
XBP24-BCIT-003 picture photo
Mfg. Part Number
XBP24-BCIT-003
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 50MW CHIP
Datasheet Download
XBP24-BCIT-003.pdf
Availability of XBP24-BCIT-003
QUANTITY
XBP24-BCIT-003 Order Process
Ship out your order
Specifications of XBP24-BCIT-003
Internal Part NumberEIS-XBP24-BCIT-003
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsXBee™ Family Chart
Video FileXBees Soar into Space on NASA Rocket
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDigi International - The World of Xbee
PCN Obsolescence/ EOLXBee RF Modules 05/Mar/2012
Xbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesXBee-Pro®
PackagingBulk
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output18dBm
Sensitivity-102dBm
Serial InterfacesUART
Antenna TypeIntegrated, Chip
Memory Size-
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Receiving47mA
Current - Transmitting205mA
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XBP24-BCIT-003
Related LinksXBP24-B, XBP24-BCIT-003 Datasheet, Digi International Distributor
XBP24-BCIT-003 Details Description
Related parts for XBP24-BCIT-003
RES SMD 1.6M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37P METAL 180DEG datasheet.pdf
CBL 20POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
120 DISCRETE THERMS MINI datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 85W datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf