Digi International XBP24-Z7UIT-001
XBP24-Z7UIT-001 picture photo
Mfg. Part Number
XBP24-Z7UIT-001
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
XBEE PRO SET 50MW U.FL ANTENNA
Datasheet Download
XBP24-Z7UIT-001.pdf
Availability of XBP24-Z7UIT-001
QUANTITY
XBP24-Z7UIT-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of XBP24-Z7UIT-001
Internal Part NumberEIS-XBP24-Z7UIT-001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsXBee™ Family Chart
XBee Migration Guide
Product Training ModulesMaximizing Range in Wireless Communications
How to Perform a Range Test Between Two XBee Modules
Chat Session via XBee
Video FileXBees Soar into Space on NASA Rocket
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDigi International - The World of Xbee
PCN Obsolescence/ EOLXbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015
PCN Design/SpecificationRelease of XCTU 6.2 16/Jun/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesXBee-Pro®
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationDSSS
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output17dBm
Sensitivity-102dBm
Serial InterfacesUART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply3 V ~ 3.4 V
Current - Receiving45mA
Current - Transmitting295mA
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XBP24-Z7UIT-001
Related LinksXBP24-Z, XBP24-Z7UIT-001 Datasheet, Digi International Distributor
XBP24-Z7UIT-001 Details Description
Related parts for XBP24-Z7UIT-001
TVS DIODE 9VWM 16.17VC SMT datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 16LLP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 175KHZ 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/GN DIFF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
GDT 145V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf