Digi International XBP24-Z7UIT-005J
XBP24-Z7UIT-005J picture photo
Mfg. Part Number
XBP24-Z7UIT-005J
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
XBEE PRO SET 10MW U.FL ANTENNA
Datasheet Download
XBP24-Z7UIT-005J.pdf
Availability of XBP24-Z7UIT-005J
QUANTITY
XBP24-Z7UIT-005J Order Process
Ship out your order
Specifications of XBP24-Z7UIT-005J
Internal Part NumberEIS-XBP24-Z7UIT-005J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsXBee™ Family Chart
XBee Migration Guide
Product Training ModulesHow to Perform a Range Test Between Two XBee Modules
Chat Session via XBee
Video FileXBees Soar into Space on NASA Rocket
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDigi International - The World of Xbee
PCN Obsolescence/ EOLXbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015
PCN Design/SpecificationRelease of XCTU 6.2 16/Jun/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesXBee-Pro®
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationDSSS
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output10dBm
Sensitivity-102dBm
Serial InterfacesUART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply3 V ~ 3.4 V
Current - Receiving45mA
Current - Transmitting170mA
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XBP24-Z7UIT-005J
Related LinksXBP24-Z7, XBP24-Z7UIT-005J Datasheet, Digi International Distributor
XBP24-Z7UIT-005J Details Description
Related parts for XBP24-Z7UIT-005J
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 20V 100MA TO-92 datasheet.pdf
OSC XO 24.192MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS WATERPROOF datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH PENTA 54SOIC T07D17 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 15A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1700V 106A SP1 datasheet.pdf
6,8UF 450V 10X20 datasheet.pdf