| Internal Part Number | EIS-XBP24-Z7UIT-006J | |
| Other Related Documents | XBee™ Family Chart XBee Migration Guide | |
| Video File | XBees Soar into Space on NASA Rocket | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | Digi International - The World of Xbee | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Xbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015 | |
| PCN Design/Specification | Release of XCTU 6.2 16/Jun/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver Modules | |
| Series | XBee-Pro® | |
| Packaging | Bulk | |
| RF Family/Standard | General ISM/SRD > 1GHZ | |
| Protocol | - | |
| Modulation | DSSS | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 10dBm | |
| Sensitivity | -102dBm | |
| Serial Interfaces | UART | |
| Antenna Type | Not Included, U.FL | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.4 V | |
| Current - Receiving | 45mA | |
| Current - Transmitting | 170mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |