Digi International XBP24BZ7B-DK
XBP24BZ7B-DK picture photo
Mfg. Part Number
XBP24BZ7B-DK
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT DEV XBEE-PRO ZB PROGRAMMABLE
Datasheet Download
XBP24BZ7B-DK.pdf
Availability of XBP24BZ7B-DK
QUANTITY
XBP24BZ7B-DK Order Process
Ship out your order
Specifications of XBP24BZ7B-DK
Internal Part NumberEIS-XBP24BZ7B-DK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMaximizing Range in Wireless Communications
XBee Ecosystem and Device Cloud
How to Perform a Range Test Between Two XBee Modules
ZigBee in a Nutshell
Chat Session via XBee
Video FileControl Street Lights from the Cloud with XBee
XBees Soar into Space on NASA Rocket
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDigi International - The World of Xbee
PCN Obsolescence/ EOLXbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015
PCN Design/SpecificationXBee(-Pro) ZB Firmware 26/Jul/2011
Release of XCTU 6.2 16/Jun/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesXBee-Pro®
Type802.15.4/Zigbee
Frequency2.4GHz
For Use With/Related ProductsXbee®-PRO Modules
Supplied Contents2 Boards, 2 Modules, Debugger, Power Supply, XStick ZB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XBP24BZ7B-DK
Related LinksXBP24B, XBP24BZ7B-DK Datasheet, Digi International Distributor
XBP24BZ7B-DK Details Description
Related parts for XBP24BZ7B-DK
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP EXT 10POS 24V datasheet.pdf
LIBRARY SOFT MODEM-EVAL ONLY datasheet.pdf
RES 162K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
9P F SC WATER RES FRONT MTG datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
IC FLASH MEM 128MB QSPI 8WSON datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf